Rozlučme se s Trolltechem

Kategorie:

Štítky:

Dne 28. ledna 2008 se na stránkách Nokie objevilo oznámení o koupi Trolltechu. Není to tak dávno, co vyšlo KDE 4 postavené na 4. řadě Qt od firmy Trolltech. Trolltech je vnímán jako velmi zajímavá firma s excelentními produkty, mimo Qt vyvíjí prostředí QTopia, které má domov na smartphonech a handheldech (byť u nás jde o poměrně špatně dostupné výrobky, na rozdíl od platformy MS Windows Mobile). QTopii se snaží konkurovat OpenMoko (ten docela kopíruje prostředí iPhone) a Google Android, ale oba konkurenti jsou zatím velmi nevyzrálí.

Mezi vydáním KDE 4 a touto koupí byl oznámen přechod na licenci GPLv3 u Qt, pochopitelně nadále zůstalo dvojí licencování, placená verze pro uzavřený software a GPL verze pro otevřený. Trolltech v srpnu 2006 představil Greenphone, který byl určen vývojářům na platformě GNU/Linux a QTopia, bohužel produkt již není dostupný.

Reklama

Trolltech je pro Nokii evidentně zajímavý cíl pro koupi. Již delší dobu má v nabídce velmi zajímavý tablet Nokia N810, který využívá operační systém GNU/Linux a koupě Trolltechu by mohla do budoucna znamenat další příklon k systému GNU/Linux i na poli chytrých telefonů, ale bude to snad znamenat odchod Nokie od Symbianu? Jak bude Nokia řešit přístup dalších výrobců smartphonů, kteří připravují mobilní telefony s QTopií (vždyť jsou to konkurenti Nokie)?

Co bude zajímavé sledovat je možný budoucí dopad na QTt a KDE. Počítám s tím, že pro Nokii nebude trh desktopových aplikací moc významný a mohlo by dojít k útlumu vývoje Qt. Ale na Qt je vystavěn desktop KDE, který je jednoznačně nejoblíbenější mezi uživateli GNU/Linuxu a Gnome, a pokud nebude moc vyvíjené Qt, může být výrazně utlumen vývoj KDE. Mně osobně by útlum Qt a KDE nijak nevadil, na můj vkus je KDE příliš eye-candy, ktežto Gnome, stavěné na GTK, má více funcionální a inženýrský přístup.

Cena je v očích domácích uživatelů GNU/Linuxu závratná. Nokia teď kupuje 66,43% akcií Trolltechu, postupně by se měla dostat na 90%, v ceně 16,— NOK, tj. cca 2 €, za akcii, kterých by v této první vlně mělo být 35 024 830. Zdá se to mnoho, ale určitě mají potenciální přínos velmi dobře spočítaný.