MySQL v područí SUN Microsystems

Nijak se netajím tím, že mám rád SUN Microsystems, respektive to co pouští na trh a velmi sympatický je přístup této obrovské firmy k software s otevřenými zdrojovými kódy. SUN Microsystems otvírá i své klíčové produkty, jimiž jsou Java a Solaris. Dnes (17. ledna 2008) jsem byl trochu překvapen, při psaní zpráviček pro LinuxSoft.cz jsem narazil na informaci o koupi MySQL právě firmou SUN Microsystems.

S databázovým serverem MySQL pracuji dost často, když pro někoho připravuji nějaké webové řešení, byť mám mnohem radši PostgreSQL, nebo FirebirdSQL. MySQL není tak špatný server, když se to s ním umí, jen je třeba znát něco o optimalizaci a nevěřit tomu, že stačí znát pouze příkazy INSERT, DELETE, UPDATE a SELECT, pravda PgSQL je nepoměrně funkčnější řešení, leč v případě malého počtu soubežně pracujících uživatelů výrazně pomalejší, než MySQL, FirebirdSQL předčí ve většině nasazení oba jmenované servery, ale jeho dostupnost pro webařinu je tristní a běžně dostupná dokumentace by mohla leckoho přivést na pokraj šílenství. MySQL má nepříjemný primát v nadměrném množství databázových pseudoodborníků, kteří se naučili pár základů v MySQL a nestydí se nabídnout své umění dalším.

Reklama

Co bude s MySQL dál nikdo moc neví a netuší, nebál bych se ukončení existence otevřené verze zdarma, na to má SUN Microsystems moc pozitivní přístup ke svobodnému software, ale jaký bude budoucí přístup k placené verzi je to podstatné. SUN Microsystems není v pozici kdy může dát softwarové produkty 100% zdarma s vírou, že je etabluje v enterprise sféře, tj. u náročných zákazníků, a bude jej živit prodej hardware, na kterém bude garantovat dokonalou funkčnost. Tedy ne že by se to SUNu nedařilo, ale návratnost investice do koupě MySQL by byla nesmírně dlouhá.

Jen pro zajímavost uvedu, že cena za MySQL je 1 mld. US$, z čehož by 800 mil. mělo být za akcie MySQL a dalších 200 mil. za opční kontrakty. Cena se může zdát poněkudsi přemrštěná, ale když člověk uváží, jak masově je MySQL nasazena, tak jsou měřítka trochu jiná. Zájemců o koupi MySQL bylo více, není to tak dávno kdy se psalo o Oracle, ale speciálně této nabídce se vedení ubránilo, víceméně se dalo čekat, že Oracle chce MySQL koupit, protože je to nepohodlný konkurent, pozřít některé technologie a potichu MySQL nechat zmizet ze světa.

SUN Microsystems může významně přispět ke kvalitě propojení MySQL s jeho hlavní technologií, kterou je Java, a mohl by zapracovat na mnohem lepším zaintegrování MySQL do kancelářského balíku OpenOffice.org/StarOffice (možná by se OO.o Base stal konkurence schopnou a široce používanou alternativou MS Accessu). Jediné čeho se bojím je možná změna přístupu SUNu k PgSQL, který byl preferovanou databází z hlediska podpory vývoje.

Čas ukáže, je první den po oznámení transakce. Na internetu jsou k vidění rozsáhlé diskuze, ale já si myslím že je třeba dát SUNu nejméně rok času, pak budeme moudřejší. Já sám tuto transakci ani nechválím, ani neodsuzuji, pokud by MySQL přestala být rozumně použítelným a široce nasazovaným databázovým serverem, přejdu na PostgreSQL, což sice bude znamenat přepis mých projektů, ale přechod by byl v důsledcích velmi výhodný.