RIP: Netscape navigator

Kategorie:

Štítky:

RIP v titulku neznamená „Recovery Is Possible“, jak je v názvu jedné distribuce, ale věnování vzpomínky na prohlížeč, jenž dnešní třicátníci používali, většinou, jako první, pro přístup na internetové stránky. Tou legendární vzpomínkou je Netscape Navigator, který prohrál válku internetových prohlížečů s mocným Microsoftem.

V předvánočním víkendu jsem komentoval blogspot Jirky Macicha v duchu, že údržba tohoto prohlížeče již nemá valný význam, vždyť to je Mozilla Firefox s trochu jiným skinem. AOL v roce 1998 koupila společnost Netscape, to už Netscape uvolnil zdrojové kódy prohlížeče, které byly přepsány a vzniklo jádro Gecko, se pokusila tento prohlížeč udržet při životě. I přes několik oznámení konce občas nová verze Netscape vyšla, ale po Netscape 6 se jednalo již jen o obalování úspěšnějších produktů Mozilly vlastním vzhledem.

Reklama

Nejsem jako drtivá většina dnešních náctiletých, nebo těch, jenž se setkali s internetem teprve před nějakými 5 lety, přístup mám zhruba od roku 1996, zpočátku to bylo na VŠ a prohlížeč, který jsem v té době měl k dispozici byl Netscape Navigator 2 a textový Links, MS IE, nebo Opera, přišli až později. Netscape Navigator jsem používal přibližně do roku 2000, pak už jsem byl na internetu poněkudsi více, možnosti nabízené Netscapem a jeho renderovací jádro mi přišly v té době nedostatečné, tak jsem začal používat Mozillu, Operu a Maxthon (nadstavba na MS IE).

Od roku 2003 jsem připojen k internetu i doma, díky kabelové televizi Karneval (dnes UPC), ale protože doma používám téměř výhradně GNU/Linux, zvolil jsem i prohlížeč adekvátně, poslední roky používám Mozillu SeaMonkey (v Debianu přejmenována na IcApe), Operu (díky nedávnému kroku ji dále nepoužívám) a Konqueror (špičkový to prohlížeč, leč krutě nedoceněný). Občas použiji Epiphany, což je Gecko jádro obalené nativním GTK+ rozhraním, který je sice svižnější, než Mozilla Firefox, ale nemohu do něj nainstalovat patřičné pluginy, a MS Internet Explorer pro testování WWW stránek/aplikací na jejichž vývoji se podílím, který mi funguje díky Wine a scriptu IEs4Linux.

Firma AOL oznámila konec života Nettscape Navigatoru na 2. února 2008. Mohl bych tvrdit, že je to škoda, ale myslím si něco jiného. Poslední verze NN, jenž jsem systematicky používal byla 4.8, od té doby mi tento prohlížeč neměl co nabídnout. NN je pro mě pouze dávnou vzpomínkou, jménem, které je (téměř) zapomenuto a patří do legendárních jmen minulosti, posledních několik neměli vývojáři tohoto prohlížeče co nabídnout.

Jen mě fascinuje, jak vysoká byla cena, kterou AOL zaplatila za pokus o prosazení na trhu prohlížečů, jen Netscape koupila za 4.2 mld. US$, kolik ještě poté investovala do dalšího vývoje je ve hvězdách. Ano jde o balík peněz, které padli za oběť dotcomové bublině.

Nebo jde opět pouze o oznámení, jak tomu bylo několikráte v minulosti, které pozbyde platnosti a dočkáme se další verze prohlížeče, jenž nemá dnes absolutně co nabídnout?