Linux Meeting Ústí nad Labem – poznámky

Kategorie:

,

Štítky:

Po nějaké době se opět konal Linux Meeting v Ústí nad Labem, konečně jsem se zúčastnil i já. Začátek se sice mírně organizačně nepovedl, vše bylo posunuté o cca. 20 minut. První přednášející měl zpoždění, uvízl v dopravní zácpě.

Příjemným zjištěním byla přítomnost mnoha studentů ve věku do cca 18 let.

Reklama

Instalace Linuxu

První přednáška ukázala snadnost instalace i pro začátečníky, kteří zvládnou „odklikání instalaci“ MS Windows. Vše bylo předváděno na distribuci OpenSUSE 10.3, s níž teď vedu malou soukromou válku, konkrétně s rychlostí 🙂 a padající WiFi.

Slovy mého kamaráda, Aleše Hakla, „Linux nainstaluje i slepice, když se jí kolem Enteru nasype dostatek zrní.“

OpenSolaris není jen další Unix

Přednáška, na níž jsem se fakt těšil, protože o OpenSolarisu slýchám mnoho pověr a pověstí.

Prednášeli lidé ze SUN Microsystems. Vývojáři kolem OpenSolarisu se rozdělují mezi komunity (Desktop, Laptop, …) a projekty (Caiman, Package mamagement). OpenSolaris se šíří v několika distribucích komunitních a developerských (jenž jsou kvalitnější), zmíněn byl i projekt Indiana, na němž se podílí Ian Murdock. Kluci se snažili zmínit i kvalitativní hlediska, které jsou podstatné pro vývoj systému, včetně velmi pečlivé kontroly patchů, vylepšujících software a s tím související postupy, uplatňované SUNem.

Inovace, které SUN Microsystems přináší, DTrace, ZFS (obojí se objevuje i Mac OSX 10.5). Dalším pokračováním přednášky bylo představování DTrace, který umožňuje podívat se dovnitř software, jak běží, co se v něm děje a to vše jede za běhu programu. Když jsem poslouchal co DTrace umí, tak jsem velmi litoval toho, že tento nástroj není naportován na platformu MS Windows, která jsou mým hlavním vývojovým systémem.

Tato přednáška mě docela zlákala k vyzkoušení OpenSolarisu, minimálně k otestování. Ještě, že mám možnost vyměnit v laptopu HDD, abych nepřišel o data. No a na této přednášce jsem vyhrál i propagační tričko OpenSolarisu.

OpenOffice.org

Příjemným zpestřením byla přednáška Filipa Molčana o OpenOffice.org. Začal stručnou rekapitulací historie vývoje OpenOffice.org od počátku vývoje jako StarOffice, přes koupení firmou SUN Microsystems až po výhled, kdy by měly vyjít OpenOffice.org 3.0. Něco řekl o součástech balíku OpenOffice.org a celkově shrnul nejdůležitější vlastnosti tohoto výborného kancelářského balíku.

Novinky OOo3 mě zajímaly, hlavně potenciální náhrada za MS Outlook, vylepšení interoperability s dalšími aplikacemi, používaní rozšíření a potenciálně import PDF (hurá, tohle mi opravdu chybí). Importování PDF vypadá skvěle, už se těším. Firemní klientelu by mohl potěšit SUN Report Builder. No Filip jmenoval novinek mnoho a pro jejich kompletní seznam by bylo dobré navštívit stránky projektu.

Zajímavé byly, z mého hlediska, informace o pluginovatelnosti OpenOffice.org, které jsou ke stažení z webu.

Terabajty v Linuxu

Tuto přednáška byla v Jana Vojtěcha z AVNet. Přednáška byla evidentně mířena spíše jako představení velkých polí. Přednášející řekl něco o protokolech SAS, iSCSI a FC (Fibre Channel), včetně výhod a nevýhod jednotlivých řešení, podle mého názoru vypadá iSCSI nejzajímavěji, už jen tím, že využívá standardní TCP sítě. Pak se již věnoval konkrétním řešením DS3200, DS3300 a DS3400 od firmy IBM.

Tato přednáška byla sice zajímavá, ale bohužel pro mně, prakticky neyužitelná. I když nikdo nemůže vědět, co mi přinese budoucnost.

Jak se daří Linuxu

Zlatý hřeb dopoledního programu, kéž by to byl hřebíček do rakve nadvlády jednoho nejmenovaného operačního systému. Přednáška více filozoficko-teoretická, než-li praktická, ale zajímavá, trochu se řešily podíly Linuxu na trhu, Petr se odkazoval především na servery TheCounter a Net Application. Ukázány byly důvody proč firmy nasazují GNU/Linux a jaké firmy u nás i ve světě používají GNU/Linux.

Virtualizace v Linuxu

První přednáskou odpoledne byla o virtualizaci, což je jedna z nejlepších praktik, jak minimalizovat náklady na provoz IT (zejména z hlediska nákladů na energie). Uplatnění najde především na serverech, nicméně i na desktopech je velmi zajímavá. Jakub Suchý ve své přednášce zabrousil do historie virtualizace a jejího nasazení, které vlastně začala firma IBM zhruba před 30 lety. Další informace byly o paravirtualizaci, výhodné to je a to hodně. Pak pokračoval shrnutím plné virtualizace a rozdíly vůči běžňější paravirtualizaci (zde je větší degradace výkonu). A poslední srovnávací informace byli o VServerech. Přednášející upozornil i na to, co se často plete Host je to na čem to běží a Guest je to, co tam běží. Pak už se jelo po metodách virtualizace – VMware (plná virtualizace!), XEN (vlastněný Citrixem, OSS, paravirtualizace i plná virtualizace), VirtualBox, …

V této přednášce byla velmi zajímavá praktická ukázka živé migrace virtuálních strojů, mezi dvěma počítači.

Identity management

Zdenek Burda se věnoval zajímavému tématu, ale už spíše pro firemní návštěvníky tohoto Linux Meetingu, správě identit. Jaký je ideální stav?? Centrální sklad identit (LDAP, jen databáze), provisioning system (založení a sync. údajů, workflow) a transformační systém (převod identit mezi centrem a planetami – LDAP vs. PostgreSQL vs. Unix). Zdenek nastínil problém a pak byla přednáška spíše prezentací jednoho komerčního produktu

ThinStation

Ondřej Suchý se pustil do představení tenkých klientů. Začal tím, co je klasický tlustý klient, znáte jako běžné PC. Nevýhody popsal hezky, ale snad zapoměl na existenci laptopů :-). Pak se pustil do do představování toho, co tenký klient je a ukázal jeden harwarový. Distribuce kolem níž se přednáška především točila, se ThinStation. Dobře shrnul pro i proti tenkým klientům a rozumně zavčasu upozornil na výkonostní limit serverů.

Konec

Asi nejsem jediný, komu tento den extrémně rychle uběhl, něco o přednáškách jsem se snažil napsat vždy v jejich průběhu, možná proto působí ty poznámky tak zmateně, za což se mým, případným, čtenářům omlouvám. Další akce Linux Meeting v Ústí nad Labem by měla být až za rok, doufám že mi účast na ní vyjde, budu mezitím opět o něco znalejší a třeba i lépe technicky vybaven, protože můj současný stroj, laptop Acer Aspire 3650 je nehorázně veliká potvora s prdlačkovou výdrží na baterie.

Velmi rád bych poděkoval lidem z firmy Enlogit za skvěle zorganizovanou akci s velmi kvalitními přednáškami, byť Ondra Suchý mi vzhledem a vystupováním silně připomínal Zdeňka Izera.