Linux a *BSD

Kategorie:

Štítky:

Linux i *BSD jsou operační systémy unixového typu s otevřenými zdrojovými kódy. Jedná se o systémy, které je bezpečné jak jen to jde. Vhodné je jejich nasazení nejen na servery, jak je často deklarováno, ale i na desktopy. U desktopů bych byl trochu opatrnější, protože můžete mít, zatím, nepodporovaný hardware, nebo očekávat pod Linuxem/BSD stejný software, jako pod stávajícími MS Windows. Vhodným místem k nasazení Linuxového/BSD desktopu jsou kancelářské počítače, kde se nehrají hry a nejsou potřebné specializované programy (CADy, účetnictví), prostě tam kde je třeba kancelářský software a přístup na internet.

Bezpečnost, při pohybu na internetu, je a bude prvořadá, ale protože většina útoků, které dnes na běžbého uživatele míří patří spíše do sociálního inženýrství, než k vysokým schopnostem programátora, nelze uživatele ochránit sebedokonalejším systémem.

Reklama

K téměř veškerému software i k celému systému jsou dostupné zdrojové kódy. Pokud někdo namítne, že se jedná o bezpečnostní problém a do zdrojových kódů by se dala snadno zaintegrovat bezpečnostní díra, odpověď je, že nedala. Zdrojové kódy hlídá mnoho lidí a takováto chyba by v kódech nevydržela příliž dlouho.

Pokud se chcete o Linuxu dozvědět více, doporučuji Vaší pozornosti následující stránky:

  • Proc.linux.cz – Základní informace o Linuxu.
  • Root.cz – Nejstarší český portál (nejen) o Linuxu.
  • ABCLinuxu – Portál o Linuxu, s databází hardware a návody, jak jej zprovoznit, blogy (nejen) o Linuxu/BSD.
  • LinuxSoft.cz – Nejlepší český portál o Linuxu, na němž mám i autorský podíl.