Tip na výlety: Oltářík a Ostrý

Kategorie:

Štítky:

Na Českém Středohoří je půvabné množství zřícenin na vrcholcích kopců. Výšlap tak není jen prostým vystoupáním na kopec, ale turista zde potká i pozůstatky lidské činnosti z dob středověku. I tento tip je na „Zlaté stezce Zemí hradů“, byť teoreticky se dá zvládnout za jediný den, nezbylo by mnoho času na vychutnání výhledu.

Přestože zajímavou trasou je začít u hradu Opárno, kam se turista dostane vlakem, pokračovat přes Ostrý na Oltářík a poté lze dojít do Třebívlic na vlak. V Třebívlicích je i výrobce vína, což může být zajímavé zakončení výletu. Leč jde o 25 km dlouhou tůru a to je vzdálenost jen pro zdatnější chodce.

Reklama

Ostrý

Na hrad Ostrý je nejlepší vyjít z Kocourova, kde je i půvabný penzion Kocourov s hospůdkou, kde čepují pivo Kocour z relativně vzdáleného Varnsdorfu, v nabídce mají vína z nedalekých Třebívlic. Kuchyně je velmi dobrá a pro lidi ze vzdálenějších konců republiky nabízí dostupné ubytování.

Od penzionu k hradu je to asi 1,5 km, s převýšením 150 metrů, žádná velká námaha. není to ani nejlepší možný výhled na České Středohoří. Uvidíte odsud majestátní Milešovku, „protější“ zříceniny Košťálov, Ostrý a majestátní dvě věže hradu Klapý (Házmburk).

Hrad Ostrý je v historických záznamech datovaných okolo roku 1430, vznik tedy spadá na konec husitského období. Hrady udávají historii podstatně starší. Z hradu moc nezbylo, několik zdí, vstupní brána a vně i pozůstatky jedné místnosti.

Oltářík

Druhý hrad je dostupný trochu obtížněji, nikoliv z důvodu náročnějšího výstupu, ale kvůli hledání vhodného parkovacího místa, u obce Děkovka. Od penzinu Kocourov je vzdálený přibližně 7 km po turistické stezce. Možné je přijet vlakem do Třebívlic a výšlap pak má 6 km. I tady platí, že výhled stojí za velmi jednoduchý výstup.

Za stavbou stojí husitský hejtman Jakoubek z Vřesovic, po ztrátě vojenského významu v 16. století hrad chátral. Z hradu jsou jen pozůstatky vstupní brány a obytné věže.

QTH (Portable)

Protože jsem radioamatérem od nějakých 14 let; značka OK1TOL; tak výstupy na kopce občas využiji jako přechodná stanoviště. Z Ostrého se mi povedlo na PMR (0,5 W, ~446,1 MHz) několik zajímavých spojení, i přes 100 km vzdálenosti. Vzhledem k tomu, že nosím pouze ruční radiostanici s všesměrovým „pendrekem“ a spojení přes převaděče nemají význam, tak použiji maximálně sdílené kanály.

Stojí to za výšlap?

Obě zříceniny jsou opravdu jen pozůstatky zdí, obdivovatelé výzdob si na moc nepřijdou. Vystoupat na obě zříceniny znamená nějakou námahu, aktivitu. Odměnou je krásný výhled a v jednom případě se můžete odměnit v nedalekém Kocourově vynikajícím pivem a zajímavým obědem.