Co vám slíbíme, to vám nikdo nedá!!

Kategorie:

Štítky:

Blížící se volby do Poslanecké Sněmovny Parlamentu České Republiky a příval slibů mě po dlouhé době vedou k tématu politiky, jemuž jsem se dlouhou dobu snažil vyhnout.

„Sýr zdarma je jen v pasti na myši.“ – předvolební přísloví.

Reklama

Volby do Poslanecké Sněmovny Parlamentu České Republiky roku 2021 jsou další kapitolou, jíž lze pojmenovat „čekání na Mesiáše“. Většina lidí stále slyší na sliby, jak vše půjde rychle, budoucnost je jen tou nejzářnější na světě a hlavně vše bude snadné.

Co sliboval Sir Winston Leonard Spencer-Churchill v těžkých dobách? Krev, pot a slzy. A těžké doby jsou, pandemie zasáhla do všech oblastí života, výrazně poškodila ekonomiky. Je to doba pro snadná řešení, pro líbivé cesty?

Oč je lepší volit dalšího podnikatele, lhostejno zda reálného, či politického, který využije své finanční prostředky, či vlny popularity (a nesmí zapomenout napsat knihu plnou vizí snadných řešení), aby se dostal k moci, nebo si alespoň dočasně zajistil imunitu? Osobně považuji za smysluplnější volit mezi liberálním, či konzervativním, vývojem na několik dalších let. Je pro mně přijatelná i myšlenka, že se oba směry průběžně střídají.

Ideální by bylo, kdyby vyměněná politická reprezentace dokázala pročistit náš „Augiášův chlév“ mnohdy přebytečných vyhlášek, regulací, atd.

Jaké sliby vídáme?

  • Český penzista bude mít stejný příjem jako německý. (Ideálně pouze přepočtem z €, nikoliv v reálné kupní síle.)
  • Zaměstnanci budou v práci 3 dny v týdnu a minimální mzda bude alespoň dvojnásobná.
  • Ochráníme ČR před imigranty. (Není zajímavé, že jen před volbami se u hranic hromadí připrchlíci?)
  • Bude líp! (Komu?)

Co chci vidět?

Chci vizi, směr.

  • Potřebujeme stálé posuny dopředu v oblasti vzdělání, vědy a výzkumu. Nejde být neustále „levnou montovnou poloviny Evropy“. Otázka, co s lidmi, kteří nemohou mít velké vzdělání je nápadně podobná těm, jež padali během průmyslové revoluce, co budou dělat lidé, když je nahradí stroje.
  • Méně překážet firmám, které zaměstnávají pracovníky. Zjednodušit život malým firmám, OSVČ a nezávislým odborníkům (ti mohou mít dohody, nemusí být OSVČ). Kdo v ČR zaměstnává nejvíce lidí? [Nápověda: velkofirmy to nejsou]
  • Oblast dopravy je také pole neorané. Kde je důsledný plán na železniční koridory? A proč je tu stále propagován plavební kanál, který víc uškodí, než prospěje?
  • Nechť důležité věci rozhodují odborníci a vláda důsledně dodržuje jejich rady. Ale skupina/rada odborníků, nikoliv že každou chvíli je nasloucháno někomu jinému.
  • Kroky vlády se nesmí řídit průzkumy oblíbenosti, někdy to bolet musí. Líbivá řešení jsou cestou do zkázy.

Koho budu volit? Inu to je má soukromá věc, kdo mne zná delší dobu, snadno najde 2 uskupení, mezi nimiž rozhoduji.

„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“ – Platón