Exkluzivitu podcastů u Spotify nevítám

Kategorie:

Štítky:

Bombastická zpráva o ekxluzitě Joe Rogana na Spotify (Rogan je ten, v jehož pořadu kouřil Elon Musk marihuanu) má jednu stinou stránku, kterou si asi málokdo připouští.

Spotify za poslech podcastu (zatím) nic chtít nebude, má platit model, že podcast se „platí“ poslechem reklamy, jako u bezplatného používání Spotify pro poslech hudby. Exkluzivita ale znamená, že podcast bude dostupný pouze uvnitř ekosystému Spotify a to už je nepříjemné omezení.

Reklama

Způsob šíření podcastu je velmi svobodný, podobný tomu, jak fungují běžné weby, jejichž autoři publikují články. U takových stránek je běžné použití RSS/Atom) syndikace a pokud uživatele zajímají novinky z webu, může je odebírat ve své čtečce, třeba integrované v internetovém prohlížeči, nemusí navštěvovat web pro kontrolu nového obsahu. Správci takových webů obvykle sdílí články i na sociální sítě, kde je snadné upozornění přehlédnout.

Podcasty, tak jak jsou dnes, používají velmi podobný princip. Je lhostejné, zda jejich soubory jsou na SoundCloud, na vlastním webovém prostoru, Anchor.fm, či zcela jinde. Uživatel si může zvolit libovolný program pro jejich poslech, někdo Google Podcasts, jiný iTunes, Castbox.FM, AntennaPod, …. Ale podstatné je, že přehrávač v pravidelných intervalech kontroluje syndikaci, zda je, či není, zveřejněna nová epizoda.

„Zamčení“ podcastu do ekosystému Spotify, bez vnější dostupnosti znamená jediné. Podcast uslyší pouze uživatelé Spotify. Když uživatel Spotify nepoužívá, nechce používat, může se jedině vzdát své oblíbené série, ve svém přehrávači se k epizodám nedostane. Koupí stejným způsobem někoho Apple, zamkne jej do „zlaté klece“ iTunes a znemožní poslech uživatelům jiných služeb/platforem?

Pro tvůrce podcastů může být přistoupení na exkluzivitu u Spotify velmi lákavé. Potenciálně osloví solidní skupinu posluchačů, Spotify jim možná dá „všimné“ z reklam a plateb. Ale mohou přijít o posluchače, kteří nechtějí používat další službu jen proto, že tam přešel tvůrce podcastu ze stávajícího a velmi svobodného způsobu šíření podcastů.

Pohled ze strany Spotify je velmi logický. Rostoucí popularita podcastů je nepřehlédnutelná, byť už je mnoho plev, jelikož podcast tvořit zkouší „každý druhý, kdo zjistil, že jeho zařízení má mikrofon“ a udržet posluchače co nejdéle ve vlastním systému je výhodné.

Až další služba koupí jiné podcasty jen pro sebe, bude potřeba další registrace, možná i platba, a další nainstalovaný přehrávač. Nebo je varianta, že tvůrce ztratí část posluchačů. Ať si služby konkurují, v hudbě to funguje, katalogy jsou vcelku podobné, ale exkluzivity komplikují přístup pro zákazníky.

Rozumím, že je obtížné je vydělávat na podcastech (něco stojí technika, čas také není zadarmo). Nejpopulárnější, to nutně nejsou ty nejlepší, tvůrci dokáží sehnat zadavatele reklam, jiní získají příspěvky přes rostoucí Patreon, ale existují mnozí zajímaví tvůrci, kteří potřebné financování sehnat nemohou.

Podobný je i trh videoslužeb, je jich mnoho a asi jen málo uživatelů platí všechny, jež jej zajímají. Buď platbu průběžně přesouvají, nebo najdou alternativní cestu, jak se dostat k obsahu té, kterou neplatí. Možná je tu prostor pro vznik „metaslužeb“, jež budou platbu platbu rozdělovat mezi základní služby podle toho, co divák sleduje.

Závěr

Podcast Joe Rogana není mezi podcasty, jež poslouchám. Vnímám to jako nepříjemný precedens, omezující uživatele, či vynucující registraci posluchačů do dalších služeb.