FirefoxOS: 6 měsíců, …a konec

Kategorie:

Štítky:

FirefoxOS

Před 6 měsíci jsem si pořídil „chytrý telefon“ s operačním systémem FirefoxOS a od začátku jsem byl příjemně překvapen. Postupně jsem objevil několik chyb, s nimiž se dalo žít, doufajíc v update na Firefox OS 2.5. Toho už se evidentně nedočkám.

Pokud se bude někomu zdát divné psaní o FirefoxOS v čase minulém, tak nechť se obrní trpělivostí, rozuzlení je na konci příspěvku.

Reklama

Kam mířil

Mozilla si stanovila ambiciozní cíl, nad linuxovým jádrem postavit systém, nejen, pro mobilní telefony. Ale vedle mobilních telefonů a některých televizorů Panasonicu jsem o dalších plánovaných zařízeních neslyšel.

Osobně jsem vnímal FFOS jako systém, který nastoupí na místo uvolněné lepšími přístroji se Symbianem, tj. mezi „hloupé telefony“ a majoritní Adnroid, přičemž se potenciální uživatelská základna bude překrývat s levnými Androidími přístroji, jenž mají velmi omezenou použitelnost (nedostatek RAM, Flash => zůstanou u téměř holého systému). Koneckonců mě „chybí“ snad jen Skype a Aladin.

Co se nepovedlo?

Firefox OS jsem si vybral v době relativně mladé verze 2.0 a od začátku jsem tušil, že ještě narazím na chyby. Nebylo jich zase tolik.

  1. Původní cílení na lowend přístroje. Výrobci toho samozřejmě využili, takže Alcatel, který se dostal do naší prodejní sítě, měl jen 512 MB Flash a bylo nutné zatraceně pečlivě volit těch pár nejnezbytnějších aplikací.
  2. „Fotoaparát“ s deklarovaným rozlišením 2 MPix měl pravděpodobně mnohem menší rozlišení, na slibovanou hodnotu se dostával interpolací, takže výsledek připomínal výstup z levné webkamerky; bohužel i světelná citlivost byla tristní.
  3. Poslouchání muziky (FM rádia, nebo zásob z karty) znamenalo restart, pokud mě měl budík ráno vzbudit. V muzice mě trochu překvapila nepodpora FLACu a Midi (v nichž mám preferované vyzváněcí melodie).
  4. DualSIM telefon si nepamatoval nastavení SIM karet, po restartu jsem musel vše přenastavovat.
  5. Pokud bych nepoužíval kalendář Jorte, tak jsem neměl synchronizaci s Google kalendářem. V emulátoru přitom napojení na Google Calendar funguje.

První dvě chyby jdou, podle mého názoru, na vrub výrobce telefonu, prostě využil cílení na extrémně levné telefony. V chudších ekonomikách nejspíše stačí telefon jen se základní možností přístupu na internet, ale v bohatším světě chceme trochu komfortu i rozumné spektrum aplikací. Zbytek jsou chyby Mozilly, jejichž odstranění by určitě přinesla aktualizace systému.

Sbohem a šáteček

Pravděpodobnost, že se uživatelé dočkají aktualizace padla k nule. Byl ohlášen konec vývoje FirefoxOS.

Teoreticky vzato, systém je svobodný a komunita by se asi uměla postarat o rozumný vývoj. Prakticky jsem přesvědčen o tom, že oficiálně systém už nikdo nabízet nebude, možná u něj ještě nějakou dobu setrvá Panasonic.