Likvidaci Internethome považuji za chybu O2

Kategorie:

Štítky:

InternetHome nám poslal do firmy „velmi vtipný dopis“, připojení bezdrátovou technologií přestává poskytovat a nabídl nám „lepší a výhodnější přechod na xDSL“ technologii. V říjnu jsme od drátěné technologie ADSL/VDSL přešli na bezdrátovou, ano zůstali jsme pod střechou O2, protože jsme v lokalitě, kde je stav kabelů naprosto tristní.

Uživatelé pohybující se na internetu delší dobu vědí, jak bezdrátový ISP InternetHome vznikl, Telefónica O2 zkoupila větší poskytovatele bezdrátové konektivity a již tenkrát se daly najít hlasy, že O2 nechá strukturu bez rozvoje i pořádné údržby a až čas nazraje, pokusí se všechny zákazníky převést na metalické technologie.

Reklama

Metalická technologie, po níž xDSL běží, má obrovské problémy. Aby vše fungovalo, nesmí být koncový zákazník moc daleko DSLAMu a musí doufat, že kabeláž bude OK. Teoreticky má O2 pravdu, metalická technologie má větší možnosti, ale musí být splněny předchozí podmínky.

Velká vzdálenost od DSLAMu a špatný stav metalických kabelů je přesně ten problém, proč jsme se rádi zbavili ADSL/VDSL. Používat ve firmě internetovou přípojku, která je „zatlumená“ na 6 Mbit/s a 256 kbit/s, pro VPN, vzdálený desktop, mailový provoz a SIP fakticky nejde. Teď nám O2 nabízí „výhodný přechod“ od relativně symetrických 10 Mbit/s, které nám dává jejich divize InternetHome, na xDSL, jež v naší lokalitě funguje nepoužitelně pro rozumnou práci.

Dopis od InternetHome

Mimochodem, na tom dopise je jeden slib, který je u nás nesplnitelný. Jak jsem psal výše, vedení je v tak špatném stavu, že splnění až 20 Mbit/s není možné bez zcela nového vedení. Lehce to zavání klamavou reklamou (slíbili jsme litrovou sklenici s medem, dodali jsme litrovou sklenici a že v ní jsou jen 3 lžíce medu není porušením slibu).

ADSL/VDSL a širokopásmový internet je v mnoha lokalitách oxymóron (protimluv). Bezdrátoví operátoři dokázali zajistit konektivitu solidní rychlostí, často i za vynikajících cenových podmínek, i tam, kde to po kabelech rozumně nešlo. Pokud by chtěl někdo operovat s tím, že ADSL/VDSL přípojka nemusí být jen od O2, měl by si trochu nastudovat infrastrukturu, technicky zajišťuje „poslední míli“ (tj. místo na DSLAmu a kabel od něj) „majitel drátů“, což je O2.

Doufám, že bezdrátovou strukturu nenechá InternetHome rozebrat, ale najde vhodného kupce. O lokality a přístupové body se operátoři poperou.

Alternativy (pro Teplice)

Hledám alternativy, protože O2 nabídka DSL je technicky neakceptovatelná. Tož co zatím vím pro Teplice a okolí:

 • MM3Net.eu – to byla moje volba pro připojení doma.
 • GreenNet s.r.o. – Přes tohoto ISP je připojená kolegyně z firmy, spokojená, takže pro připojení naší firmy prioritní volba.
 • Ste-Net
 • Future Net
 • Nitex s.r.o.

V seznamu jsem uvedl jen ty, s nimiž mám vlastní zkušennost, nebo ji má někdo z okolí.

Pokud znáte někoho dalšího (kdo má přístupový bod v oblasti Teplice-Řetenice), připiště jej do komentářů. Podmínkami jsou:

 • Není to „one-man-show“
 • Poskytnou i pevnou veřejnou IP (pokud bude vedle IPv4 i IPv6, je to příjemný bonus
 • Minimální rychlost je 8 Mbit k nám a 2 Mbit od nás (druhý parametr tady prostě DSL nesplní

Komentáře

Jeden komentář: „Likvidaci Internethome považuji za chybu O2“

 1. eFko avatar
  eFko

  O2 to je úplně ukradený, protože se tam teď mohutně tuneluje. Tohle jsou jen další kroky v obírání kosti.

  Nejdřív nesmyslná půjčka na půjčku matce, dále pak vyčlenění infrastruktury do samostatné společnosti. Likvidace InternetHome je jen součástí toho všeho. Musí se z toho vydojit, co to jde, než se to pošle k šípku a bude to muset zachraňovat stát…