SSHFS pro Windows (XP-SP3 a novější)

Kategorie:

Štítky:

Je to již dlouhou dobu, co jsem psal (na LinuxSoft.cz) článek o vzdáleném připojení souborového systému (přes ssh) do místního adresáře. Pochopitelně, že tím jsem považoval kapitolu za uzavřenou, radostně používal a nepátral, zda je možné připojit vzdálený souborový systém jako další disk v MS Windows.

Pochopitelně že lze, jedna z možných cest je SMB protokol, od jisté doby je podpora NFS pro Windows vyhrazena jen uživatelům vyšších verzí. Použití SMB a NFS je jasná volba v případě lokální sítě, ale pokud je síť vzdálená, vstupuje do hry nutnosti vytvoření VPN. Pokud potřebuji editovat soubory webových aplikací, stále nenastává problém při používání klienta s podporou SCP (WinSCP, Filezilla) a zkonfigurovaného editoru, v němž klient otvírá soubory. Až na konci roku 2013 mě napadlo zkusit vyhledat sshfs windows, otestovat a začít používat.

Reklama
Win-sshfs screenshot
Win-sshfs

Projekt, který řeší připojení dat ze vzdáleného Un*xového serveru přes SSH, jsem našel na Google Code. Autoři projektu Win-sshfs píší o kompatibilitě s Windows XP SP3, Windows Vista SP1 a Windows 7, avšak zkoušel jsem jej jen na Windows Vista SP2 a Windows 7 SP1 bez nejmenších problémů (zdá se mi, že důležitá je existence .NET 4 Full Profile a knihovny Dokan). Veškerou funkčnost zajišťuje jmenovaná knihovna Dokan, Win-sshfs dodává jen klikací interface.

Napřed je potřebné nainstalovat Dokan, poté je možné doinstalovat Win-sshfs. Po startu se zobrazí jednoduchý interface, ve kterém si zadáte URL/IP serveru, jehož souborový systém chcete připojit, přihlašovací jméno, heslo a je potřeba dát si pozor na zadání počátečního adresáře, tečka („.“) znamená home přihlášeného uživatele, lomítko („/“) kořenový adresář na serveru. Pak už jen vybrat, na jaké písmeno disku a zda se má počítač připojovat automaticky po přihlášení uživatele k desktopu. Toť vše, je to velmi prosté.

Je mi jasné, že jsem neobjevil novinku, ale snad upozornění pomůže někomu dalšímu.