Proč vhodit hlas malé straně

Kolikrát ještě uslyšíme a budeme číst informace o zbytečném zahození hlasu, který se dá malé straně? Do voleb 25.—26. října 2013 několikrát denně. A přitom to není pravda. Hlas který dá volič velké straně ve své části politického spektra jen proto, že se bojí propadnutí hlasu ve prospěch opozičního tábora, protože strana do Poslanecké Sněmovny Parlamentu České Republiky neprojde, bude hlasem pro zachování stávajícího stavu. Když tohle pochopí dostatek opatrných voličů, tak mohou posunout malé strany do PSP ČR a přinést mezi naše zákonodárce novou krev.

Nehodlám horovat pro úplně novou krev uskupení zformovaných během posledního, necelého volebního období, jako jsou ANO, Úsvit přímé demokracie, nebo Hlavu vzhůru (tohle uskupení má alespoň nějakou historii, protože základy mu poskytla pidistrana uvědomělé svazačky a kandidátky na každou funkci Jany Bobošíkové). Ponaučení z hvězdy typu Věci Veřejné by mělo být dostatečně odstrašující, ale když vidím preference Babišovo ANO, tak asi ne dostatečně.

Reklama

Budování a formování strany trvá několik let, nejde zkrátit vystavením známých tváří (užitečných idiotů) na plakáty. Stranu netvoří jedna osoba, jeden leader, či jedna známá tvář ulovené jen pro zviditelnění. A ruku na srdce, koho známe z Hlavu Vzhůru vyjma jany Bobošíkové? Koho ze strany SPOZ, kromě Daniela Hůlky (který asi ani neví za koho kandiduje)? Koho z Úsvitu vyjma Tomia Okamury a Víta Bárty (tohle jméno by mělo odrazovat)? A z ANO, vyjma Andreje Babiše a Martina Stropnického? To jsou strany, kde vedle leadera nevidím nikoho rozumného a z toho se prostě nedá uvařit klub, který by se nepodobal poslaneckému klubu Věcí Veřejných, který mohl dělat jen to, co Vít Bárta nadiktoval.

Velké straně se věnuje pozornost v debatách, malé jsou vidět snad jen v Politickém spektru na ČT24, vlastních webech a jen velmi okrajově v ostatních médiích. Do předvolebních debat jsou zváni jen představitelé stran, které s dostatečným předstihem vykazují potenciál zisku poslaneckých křesel pro své lidi. Ano je to jistá forma diskriminace a snahy o udržení neměnnosti stávajícího stavu.

Opatrný volič, bojící se „zahození hlasu“ udělá svému přesvědčení medvědí službu, když dá hlas někomu z velkých hráčů, který pro něj představuje „nejmenší zlo z jistých postupujících do PSP ČR“. A nejen svému svědomí, když dá hlas tomu koho chce volit, tak rozhodně nepůjde o hlas zahozený, minimálně za něj dostane strana (pokud opravdu nehlasuje pro obskurní pikoúkazy, jakým je Cibulka) příspěvek na další činnost a při dalších volbách se projeví efekt sněhové koule, který už může být tím rozhodujícím. Když se spočítají opatrní voliči, tak mohou malé, ale již stabilizované strany, získat více hlasů, než by se těm léta vládnoucím líbilo, chce to jen zahodit předsudek a nevolit dle logiky „nejmenší zlo z jistot“.


Asi nejsem zrovna dobrá ukázka stabilního voliče. Dlouholetý člen ODS, odkud jsem odešel před 4 lety, založením liberál. V posledních regulerních volbách, byly to krajské, jsem se snažil dělat reklamu České Pirátské Straně. Strana je zatím v pubertálním věku, zatím ani neumím rozlišit, zda je liberální, či konzervativní, tvrzení „Piráti jsou otevřeni každému“ nepovažuji za šťastné. Ač je mi blízké Pirátské smýšlení o nezbytné novelizaci autorského práva, softwarových patentů a síťové nezávisloti, tak dovolím malou kritiku pár bodů volebního programu:

  • …zrušíme papírové vydávání Sbírky zákonů to chce slyšet každý, kdo zákoníky potřebuje, máme v nich zaškrtáno a zvýrazněno mnohé, v elektronické verzi bychom na to potřebovali program.
  • Prosadíme přednostní použití svobodného softwaru ve veřejné správě. Ač jsem příznivec svobodného software, tak jeho povinné zavedení bych nevítal. Svobodné a standardizované formáty souborů ano, ale jaký software použiji je už záležitost trhu. Ne vždy je přechod na svobodný software výhodný.
  • Zdaníme finanční spekulace,… Vcelku by mě zajímalo, jak se pozná spekulace od aktivních obchodů na burze.

ANO v podzimních volbách 2013 se zachovám dle volebního sloganu ODS, budu volit pravici, ale z pravice si vybírám jednoznačně Svobodné. Pro mě je to jediná rozumná varianta.

BTW: Dnes na mě vyskočilo číslo z průzkumů. Prý Strana Soukromníků již někde překročila hranici 4,5 %. Je to sice trochu úzce zájmová strana, ale i žvnostníci, freelanceři a drobní podnikatelé potřebují rozumnou legislativu, aby nebojovali s úředničinou, ale pracovali pro zákazníky. Kdo jiný rozumí jejich překážkám více, než jiný živnostník?