Dobrá káva

Kategorie:

Štítky:

Po dlouhé, velmi dlouhé, době se vrátím k jednomu tématku, které mám rád a navážu na prastarý článek „Káva to je moje gusto“ (dávno napsaný – 2008). Kávu mám neustále rád, vybírám si. Nejpopulárnější značky však velebit nebudu, ony totiž značkové kávy i ty reklamně nejprofláklejší druhy, nejsou žádný zázrak. Nejsem kavárenský povaleč a dobrou kávu si nejlépe vychutnám v klidu domova, proto i kavárny zůžím jen na 2 místa, kde lze kávu vychutnat i nakoupit.

Dobrou kávu berte s rezervou, kdo je zvyklý na levný Standard, tomu kvalitní káva obvykle nechutná, je pro něj velmi aromatická a výrazná.

Reklama

Jaké kávy kupujeme běžně?

 • Mojí kávovou jedničkou, z nabídky běžně dostupné v obchodech, je Segafredo Zanetti, přičemž nejčastěji sáhnu po Espresso Casa. Není to nejlepší možná volba dostupná v obchodech, ale chutná mi velmi. Není přehnaně hořké, nádherně voní a samozřejmě je správně namleté (Talián přeci nenamele kafe na „českého turka“).
 • Čestné 2. místo zaujalo Illy, ve verzi s černým pruhem – ESPRESSO Dark Roast. Chuťově bych jej dal na malinko vyšší úroveň, nežli SZ Expresso Casa, kakaovo-karamelová příchuť mi úplně nevyhovuje pro každodenní pití.
 • 3. místo je další velké jméno – Lavazza (před 2 lety jsem bohužel psal poslední sbohem pro Emilia Lavazzu), konkrétně občas volím Crema e gusto, na mě možná trochu jemné, ale nezklamalo.
 • V televizi jsou vidět reklamy na Jihlavanku, nejčastěji žlutou „Staročeskou směs“, ale ta nejlepší je fialová „Extra Special“. Staročeská směs je fajn na „turka“ (který s tureckou kávou nemá nic společného), pressovač umí zvýraznit z kávy dobré i špatné, takže Staročeská směs, prohnaná pressovačem, skončí nejspíše v záchodě, tedy pokud nemáte dostatečně mrtvé chuťové pohárky. Extra Special je z dražšího segmentu, chuťově je o mnoho kategorií výše a správně namleté pro pressovač, takže jednoznačně doporučuji.

To je asi vše co preferuji při výběru v obchodech. Ochutnal jsem jich více, ale za vyjmenované kávy se zaručuji, že jsou opravdu dobré.

Co kupuji občas?

 • Řetězec Costa Coffe vstoupil na náš trh roku 2008, v době psaní článečku má 22 poboček, bohužel drtivou většinu v Praze, ale jednu i v Teplicích. Podle mého názoru je to řetězec s nejlepší kávou, jaký zde funguje, Starbuckisté ať se zlobí jak chtějí. Vedle vynikají kávy dbá Costa Caffe i na životní podmínky pěstitelů kávových zrn. Kávu si sami praží s důrazem na kvalitu a lze si svůj šálek vypít nejen v kavárně, ale koupit i půl libry namleté kávy domů.
 • V centru Teplic je kafetérie U Dědouška, kávu tam nakoupíte, počítám s 250 gramovým balíčkem, za 50,- (robusta), ale i za 700,- (Jamaica Blue Mountain). U Dědouška je snad jediný dodavatel v mně dostupném okolí, který mi je schopen dodat čistou Robustu (z Vietnamu, nebo Indie), tj. s velkým množstvím kofeinu (pro málokoho pitelnou díky výrazné hořkosti). Jestli jste z Teplicka a máte rádi kávu, je tohle to nejlepší místo kam Vás poslat.

Vyberete-li si jako místo nákupu specializovanou kafeterii, tak při první návštěvě možná zažijete menší kulturní šok. Káva zde prodávaná není, většinou, označená jmény, ale kupujete ji dle oblastí kde vyrostla. Pro mě osobně je na probuzení nejlepší Robusta z Vietnamu.

Při hledání informací (odkazů) jsem narazil na eshop KávaKáva.cz, kde jsem našel kávičku i od výrobců, které zatím neznám. Nemusíte se bát kliknout, nic z toho nemám, ač affiliate program prodejce nabízí.

PS: Jdu si dát kafe, ať mi to líp blafe.

Komentáře

2 komentáře: „Dobrá káva“

 1. Jan avatar
  Jan

  Moc pěkný web, ani nevím jak jsem sem zabrouzdal ale pokud mohu doporučit, existuje v čr pár pražíren. Přímo výrobců! A to je neskutečný rozdíl. Mohu osobně doporučit http://www.botacoffee.cz praží až po objednání a ceny jsou opravdu v pohodě (i doprava). Od té doby co je znám se nedotknu kávy z obchodu:o) Rozdíl mezi čerstvou a supermarketovým ležákem je obrovský!
  p.s.: Pražíren je v ČR víc, ale zkušenost mám s touto.
  Pěkný den!

  1. Marek Olšavský avatar

   @Jan: Díky za komentář i tip. Otestuji, hned jak budu moci, a za článeček to bude stát.