Trochu radosti na USB

Kategorie:

S počítači již pracuji nějakou dobu a protože k „pobytu“ člověka na internetu také patří trocha komunikace, koupil jsem si webkamerku a USB zvukovou kartu (o velikosti malé flash paměti).

Web kamerku jsem pořídil za pár korun, našel jsem si extrémně levného dodavatele a její rozlišení 352×288 pixelů je dostatečné pro běžného chataře, ať již používá Skype, nebo jen chatuje na portále Amatéři.cz. Že pro Linux nejsou ovladače s hardwarem dodávány jsem si zvykl docela dávno a že pro většinu naprosto běžného hardware jsou ovladače tak nějak součástí slušných distribucí GNU/Linuxu, jsem si také zvykl. Ale že bude hardware fungovat pod Windows XP SP3 a Windows Vista bez instalace jakýchkoliv ovladačů mě opravdu příjemně překvapilo. Výrobce evidentně ví, proč dodává jen webkamerku bez čehokoliv dalšího, přiznejme si to, že doby, kdy byl u webkamery software; například pro střih videa; jsou nenávratně pryč, ostatně kvalita obrazu se stejně nehodí na nic jiného, než je vizuální doplnění běžné internetové komunikace.

Reklama

USB zvuková karta (otázkou je, jestli to nazývat zvukovou kartou) se mi zdála jako naprostá zbytečnost, ale chtěl jsem otestovat funkčnost pod GNU/Linuxem, tak jsem si ji půjčil a už nechal. Prostě funguje dobře a jelikož mám headset (sluchátka s mikrofonem), používám ji jako druhou zvukovou kartu pro Skype, tu kvalitnější (M-Audio) využívám na přehrávání hudby, zvuků z filmu a občasné závodění ve hře rFactor. USB zvuková karta se hlásí jako: „ID 0c76:1607 JMTek, LLC.“, je vybavena jedním konektorem pro sluchátka a jedním konektorem pro mikrofon, nic víc, nic méně. Tím, že zvuková karta není v počítači, nebude analogová část vystavená takovému rušení jako v případě interních karet a mohla by velmi dobře posloužit pro digitalizaci starých gramofonových desek, nebo audiokazet, pokud to chcete udělat kvalitně. Ač je u zvukové karty malé CD se softwarem, opět fungovala i v MS Windows naprosto automaticky, bez nutnosti instalace ovladačů.

Sice jsou to drobnosti, ale potěšila mne jejich bezproblémová funkčnost. Není to tak dávno, kdy zprovoznění hardware bylo problémové; často vinou nekvalitních ovladačů. Linux mi často dovoloval provozovat hardware, který pro Windows měl ukončenou podporu; například letitý scanner Mustek; a hardware jako takový fungoval bez problémů.

Komentáře

5 komentářů: „Trochu radosti na USB“

 1. […] článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Trochu radosti na USB Další články s podobnou tématikou:MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Netbooky a […]

 2. Dalibor avatar
  Dalibor

  Ano, takový malý e-shop s produkty, které pod Linuxem fungují by nebyl úplně od věci 🙂 U řady výrobků se člověk těžko dozvídá, zda fungují (leckdy nejsou ani na seznamu podporovaných typů) a odzkoušené věci by se snáze kupovaly .. Jedná se nejen o web kamerky, ale i třeba scannery, foťáky, možná i tiskárny ..Mohlo by to mít docela úspěch. 🙂

  1. MaReK Olšavský avatar

   Dalibore, trochu zchladím Tvé nadšení. Alespoň zpočátku tam toho moc nebude, přecijen do toho cpu vlastní peníze a nejsem v situaci, kdy bych mohl zariskovat třeba 1 mil.

 3. Dalibor avatar
  Dalibor

  Je mi to jasné, Marku. Byla to trochu nadsázka – ideální stav. 🙂 Určitě tenhle segment trhu tady (a asi i ve světě) chybí, jen jestli je linuxáků takové množství, aby se takový internetový obchod uživil 🙂
  Proto mluvím o nadsázce ..

 4. Nafe avatar
  Nafe

  Musim za sebe rict, ze takovy eshopik bych uvital vsemi deseti. A uz ted jsem zvedavy jak to dopadne.