Okradený autor

Kategorie:

Štítky:

Pokud to počítám dobře, tak jsem autorem zhruba 400 článků, dílem publikovaných zde, velká část je na portále LinuxSoft.cz a něco je na webu Živě, možná je to o malinko více, než 400. Velká část článků je odborných a byly zaplaceny odbornými portály, přesto se cítím být neustále okrádaným autorem.

Tím zlodějem není nikdo jiný než organizace, které tvrdí, že chrání autory, ať se jmenují OSA, Dilia, nebo jinak. Jestliže chrání autory měl bych od nich vidět nějaké poplatky, ale na tento dotaz mi bylo odpovězeno, že bych se musel stát členem, platit poplatky a za obsah zveřejňovaný na internetu od nich stejně nic zpět nedostanu. Tyto asociace jsou zde pouze pro ty nejprodávanější autory (ať již textů, nebo hudby a ostatní musí pouze platit), kterým přihrají další peníze nad honoráře za jejich díla. Dokonce jsem několikrát četl, že amatérská kapela, která hraje vlastní skladby musí platit OSA za jejich veřejnou produkci, evidentně hitmakeři mají málo peněz.

Reklama

Jenže oni nejen že se spokojí s okrádáním amatérských kapel, okrádají každého uživatele počítačů a digitálních fotoaparátů. Platí totiž presumpce viny, že každé datové médium bude naplněné nelegálním obsahem a „populární“ autory je nutné odškodnit. U CD/DVD bych čekal, že mohou bude naplněna nelegálním obsahem, Ale u paměťová karta xD, která se používá jen ve fotoaparátech, nebo SCSI pevného disku, který je s 99% pravděpodobností určen do serveru? Nebo poplatky za tiskárny a kopírky, když si spočítáte náklady na okopírování knihy? (Koupit knihu je levnější, než ji kopírovat.)

Ano vadí mi, když někdo převezme některý z mých textů bez svolení a o pár takovýchto případech vím, ale jsem ochoten to tolerovat, stačí mi napsat mail, adresa je triviální jmeno@tatodomena.cz. Ale mnohem více mi vadí arogantní presumpce viny, kterou předvádějí tyto organizace, jako malý autor totiž platím odměny těm pár, kteří píší/nahrávají bestsellery. Nezapomeňte proto, že tímto nám tyto pseudoochrané organizace legalizují stahování audiovizuální tvorby a dostávají zaplaceno dost. Ode mne minimálně za 500 DVD médií ročně, které potřebuji na zálohy a distribuci GNU/Linuxu.

Proč mě napadl tento blogspot, teď, když poplatky platíme už dlouho? Kupoval jsem trochu větší množství médií a viděl jsem tu částku na faktuře, dost mě naštvala.

Komentáře

7 komentářů: „Okradený autor“

 1. LuFa avatar

  Souhlasím s tebou Marku. Hezky jsi to napsal. Situace je děsná, bohužel, těžko s tím něco dělat :-(.

 2. Jiří Jakeš avatar
  Jiří Jakeš

  Dost by mne, Marku, zajímalo, jak je to s těmi amatérskými kapelami. Já měl vždy za to, že aby mohla OSA vůči tobě uplatňovat nějaké nároky, musíš být jejím členem. Tohle je pro mě docela novinka 🙂

  Jinak mě napadá – hlavně v souvislosti s Lukášovou reakcí: ty máš přeci k politice velice blízko, nedala by se u vás nějak rozpoutat aspoň nějaká debata? Nebo je takový stav také v zájmu ODS?

 3. Dalibor Smolík avatar
  Dalibor Smolík

  Pěvecký sbor, jemuž občas vypomáhám s organizačními záležitostmi, od OSY peníze dostává za produkci, která se uvádí v rozhlase. Jsou to sice směšné částky, ale něco dostanou .. Na druhé straně musí platit za autorsky chráněné písně – u vlastních nebo lidových neplatí. Tak doufám, že to ani s tou kapelou není pravda, to by byl opravdu Kocourkov 🙂

 4. Spike avatar
  Spike

  „Já měl vždy za to, že aby mohla OSA vůči tobě uplatňovat nějaké nároky, musíš být jejím členem.“

  jo jo, zní to logicky … nicméně každá kapela je od založení zastupována OSou, ať chce či nechce. Pokud s ní nechce míti nic společného, jsou to 2 dny strávené lítaním po úřadech a založení vlastního družstva nebo co (zkušennost kamarádů).

 5. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor Smolík: Předávám tak, jak mi to říkali 2 lidé, co provozovali nějaké amatérské kapely, vlastní tvorba, museli posílat seznam písní a platit. Na OSA jsem to neověřoval.

 6. M&T avatar
  M&T

  Zajímalo by mne, čím je podpořeno tvrzení, že OSA (resp. tyto asociace) jsou založeny „pouze pro ty nejprodávanější autory“. Každý kdo je registrovaný, např. zrovna v OSA, samozřejmě své peníze dostane. Na základě produkce použité např. v TV nebo rádiích (a ano, posílají povinná, pravidelná hlášení toho, co se nacházelo v jejich produkci a poctivě platí) jsou potom jednotlivým autorům/interpretům vypláceny tantiémy. Samozřejmě pokud Vás hrají víc a častěji, peněz dostanete víc a pokud méně, tak méně. Co je na tomhle systému „jen pro ty nejprodávanější“?
  Dál … pokud hrajete své písničky a svou hudbu, samozřejmě OSA nic platit nemusíte. Resp. platit by se mělo, ale není to na vás. Platit musí pořadatel (pokud jste to vy, je povinnost samozřejmě na vás). Nicméně stačí nahlásit 10 dnů předem OSA, že se např. na koncertě nebude reprodukovat nic od nikoho zastupovaného OSA a povinnost platit nevzniká. Znamená to, že je to „jen pro ty nejprodávanější“?
  To, že někdo něco publikoval na internetu do problému prosím nezatahujte – já si mohu napsat co chci, pak si tam mohu robotem uměle zvýšit návštěvnost a pak po OSA požadovat peníze za návštěvnost … to je ten správný model pro internet? Nebo se mám raději zeptat jestli tohle je ten model „jen pro ty nejprodávanější“? 😉

  Tohle celé NEZNAMENÁ, že souhlasím s „výpalným pro OSA“, jen mě prostě nadzvedávají ze židle tendenční, možná až lživé články, které se snaží tvrdit, že tyto poplatky „legalizují stahování audiovizuální tvorby“. Pokud žijete ve stejném státě jako já (a předpokládám, že ano – jinak byste ty poplatky neplatil), tak byste se možná měl seznámit s jeho zákony. Žádný takový poplatek Vám samozřejmě nedává právo krást jakýkoli obsah chráněný autorskými právy. Nebo by to mělo být tak, že za 500 koupených prázdných DVD bych si měl moct v obchodě ukrást 10 nahraných? Vážně to dává smysl? Popravdě nevím podle jakého klíče OSA rozděluje Vámi zmíněné vybrané poplatky, ale pokud je to plošně např. podle „hranosti“ … je to nějak nespravedlivé vůči méně hraným autorům? Nechci žádný flame o smyslu těch poplatků, s tím nepolemizuji. Jen tvrdím, že říkat, že:
  1) cítit se okrádaným autorem pokud mi nic neplatí organizace jíž nejsem členem je nesmysl;
  2) musíte platit OSA i když hrajete na koncertech pouze vlastní věci je lež;
  3) asociace typu OSA jsou tu jen pro nejhranější autory je lež;
  4) poplatky legalizují stahování audiovizuálních děl je lež.
  Takže vlastně říkám, že celý článek je nesmyslný a lživý … no, tak jsem to na začátku ani nezamýšlel. Nicméně ano … polemika o smyslu poplatků je asi jediná nesporná část, nicméně vše okolo je buď lež nebo absolutní nesmysl. Příště prosím lépe a radostněji. Nebo informovaněji … na internetu leží přeci pravda jen jedno kliknutí od Vás. 😉

 7. MaReK Olšavský avatar

  [6] Mám za to, že ty zákony znám. Vše je opravdu nastaveno tak, že odměny dostane jen pár vyvolených. Platím poplatky těmto organizadím za mou vlastní tvorbu! Nebo to nebylo pochopené z kontextu?
  Nikde jsem nenapsal, že při koupi 500 DVD jich musím 10 ukrást, vadí mi presumpce viny za kterou musím platit peníze.
  Software mám legální, asi jako každý koho IT živí, protože máme k tomu rozumný postoj. Hudba a filmy jsou u mě trochu sporné, stáhl jsem toho dost i nelegálně, co se mi líbilo, mám nakonec koupené na CD/DVD a co ne, tak jsem smazal.