Zapomeňte na ICQ!!

Kategorie:

,

Štítky:

Poslední dny jsem řešil pár problémů s ICQ u několika lidí kolem mně. Nepochopím, proč je penetrace ICQ u nás tak vysoká, především mezi teenagery, pro něž komunikace po internetu znamená pouze ICQ a sem tam rozeslaný řetězový mail.

Množství lidí, kteří u nás používají ICQ je abnormálně vysoké, některé statistiky uvádějí, že čtvrtina až třetina uživatelů ICQ je z ČR, což je při celosvětové působnosti dost zarážející. Ta síť je opravdu špatná a podivně spravovaná. Ano byli to pionýři v IM, ale kdeže loňské sněhy jsou.

Reklama

ICQ má obrovskou výhodu a nevýhodu v tom, že celou síť obhospodařuje jediná firma, AOL. Výhodou je pro ně možnost se neustálými změnami protokolu bránit používání alternativních klientů, jenž nezobrazují reklamu a nemají nesmyslné systémové nároky jako jejich vlastní klient, jenž je k dispozici pouze pro téměř monopolní systém MS Windows. Každá změna znesnadňuje uživatelům těchto alternativních klientů komunikaci pouze několik dnů, jelikož pak je k dispozici oprava :-). Nevýhodu vidím, alespoň je to můj subjektivní dojem, v jediné farmě neredundantních serverů, jejichž občasné výpadky odstavují uživatele od možností komunikace.

Novinkou je nasazování novějšího protokolu, Oscar, se kterým mají problém alternativní klienti (Miranda, Pidgin, Qip, …) a mnou využívaný transport z Jabber sítě. To chování je teď takové prazvláštní, kontakty vidíte off-line a přesto s těmi lidmi můžete komunikovat. Více informací je v článku na stránkách Technet.iDNES.cz.

Přes co tedy komunikovat?

První alternativou, která většinu lidí napadne je MSN provozované firmou Microsoft. Proč ne. Sice jde o uzavřenou síť, provozovanou jedinou firmou, ale opravdu funkční. V podmínkách je sice uvedeno, že je zakázáno používat neoficiální klienty, nicméně Microsoft neznesnadňuje život jejich uživatelům tak, jak to s oblibou dělá AOL u svého ICQ. Identifikátorem v síti je Váš email, tudíž nemusíte nikde registrovat další přezdívku. Protokol je velmi dobře navržen, mj. jej využívá i Yahoo pro svou IM síť.

Druhá alternativa, která vypadá relativně rozumně je Skype, ale to je jen zdání. Opět se naráží na proprietarní řešení, u nějž není ani rozumně rozluštěný komunikační protokol a Ti, kdož mají veřejnou IP adresu fungují pro další uživatele jako uzly (potěš widle, pokud platí přenesená data). Komunikace prý je šifrovaná, ale vzhledem k tomu, kdo Skype naprogramoval (předtím pracoval na p2p síti Kazaa), není jisté, jestli není uživatelův počítač využíván pro další účely a jaká data jsou odesílána.

A máme tu Jabber

Poslední rozumnou variantou, jenž mě napadá, je využít komunikačního protokolu XMPP, známějšího pod názvem Jabber.

 • Identifikátor vypadá jako email, takže se pamatuje snadněji, než-li ICQ číslo.
 • Síť je decentralizovaná, neprovozuje ji jediný poskytovatel, defacto každý může zřídit vlastní server, jenž bude komunikovat s ostatními.
 • Specifikace protokolu jsou standardizovány v rfc.
 • Protokol v rozšířené formě, rozšíření je Jingle pro hlasovou komunikaci, využívá i Google.
 • Jde o nejpoužívanější komunikační protokol pro IM.
 • Nikdo uživatelům nevnucuje používání jednoho jediného klienta.

Samozřejmě, že těch bodů bych mohl napsat daleko více, ale o Jabberu jsem již psal. Využívám jej, zatím i s transporty do ICQ a MSN, jenže ty transporty jsou pouze otázkou času. U ICQ si myslím dokonce jen otázkou týdnů. Kdo chce se mnou komunikovat, bude muset začít používat Jabber (můj jid je penguin_007@jabber.cz), protože kvůli němu nebudu kupovat (i když někteří rovnou kradou) MS Windows a instalovat software ICQ klienta, který je velmi podivně naprogramovaný. Důvody k přechodu a návod na začátky v Jabber sítích jsou hezky sepsány na Jabber.cz wiki.

:wq

Komentáře

4 komentáře: „Zapomeňte na ICQ!!“

 1. maTh3Z avatar

  Nakoľko ma niektorí môžu označovať za neznalého teenagera (ad. ako mám možnosť čítať u Vás v Česku sa objavil populárny pojem „pičmulín“), práve tento problém s IM komunikáciou som riešil pomerne nedávno. Môj prechod na XMPP vidím ako veľké pozitívum aj keď to nesie so sebou ešte malé problémy s ostatnými kontaktmi. Pozn. k článku – práve toto som rozoberal aj v mojom článku (viď. http://math3z.php5.sk/index.php?article=34) a dodal by som, že koncern AOL spravil aj ďalšie nemilé prekvapenie pre používateľov ICQ transportov, takže došlo k nefunkčnosti toho protokolu viacerým používateľom (napr. aj Jabbim siete ako nedávno informovala).

 2. Tosuja avatar

  No, taky jsem na natlak jednoho sveho kamarada zacal pouzivat Jabber (ne vyhradne). Krome pochybneho poteseni, ze to neni uzavrene ICQ, to uz moc vyhod nema. ICQ mi nepadlo uz ani nevim, zato na jabber nefachci celkem casto (nekolik puldnu v mesici). Bonus jsou dalsi sluzby jabbim.cz (pouzivam slovniky), ale kdyz se na to podivam z hlediska ciste funkcnosti a spolehlivosti, musim rict, ze je to bud vyrovnane, nebo vitezi ICQ….. Skoda

 3. admin avatar
  admin

  Tosuja: No ono to není lehké, ale postupně se dostaneme z toho, že ČR a SR jsou podivný ICQLand. ICQ bylo sice prvním významným počinem mezi IM, ale dneska mi příjde jako síť na úpadku.
  Nejpoužívanější protokoly jsou MSN (mimo jiné jej využívá i Yahoo) a XMPP. Pokud jsem zaregistroval dobře, tak MSN klient by měl, v budoucnu, podporovat i XMPP, takže se připojíte do Jabber sítí (třeba GTalk).

 4. argh avatar

  Pozrite pokial to pouziva majoritna vacsina ludi v mojom okoli nevidim dovod menit to….